and Quantum Groups 06
time | June 12 (Mon) | June 13 (Tue) | June 14 (Wed) |
---|---|---|---|
10:00 - 11:00 | registration | Mirkovic | Kang |
11:15 - 12:15 | Nakashima | Nakajima | Jantzen |
13:45 - 14:45 | Lehrer | Rouquier | no lecture |
15:00 - 16:00 | Saito | Miyachi | no lecture |
16:30 - 17:30 | Arakawa | Sagaki | no lecture |
time | June 15 (Thu) | June 16 (Fri) | June 17 (Sat) |
---|---|---|---|
10:00 - 11:00 | Geck | Ginzburg | Tanisaki |
11:15 - 12:15 | Lusztig | Kashiwara | Andersen |
13:45 - 14:45 | Ariki | Schiffmann | no lecture |
15:00 - 16:00 | Xiao | Suzuki | no lecture |
16:30 - 17:30 | Kato | Du | no lecture |
|
10:00 - 11:00 Registration
11:15 - 12:15 T. Nakashima abstract
Tropical R for affine geometric crystals
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 G.I. Lehrer abstract
Endomorphsim algebra of tensor powers
15:00 - 16:00 Y. Saito abstract
On Hecke algerbas assciated to ellitic root systems
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 T. Arakawa abstract
Representations of W-algebras
|
10:00 - 11:00 I. Mirkovic abstract
TBA
11:15 - 12:15 H. Nakajima abstract
q-characters and crystal bases of finit dimensional representaions of qutntum affine algebras
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 R. Rouquier abstract
Deligne-Lusztig varieties and modular representations
15:00 - 16:00 H. Miyachi abstract
Runner removal Morita equivalence
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 D. Sagaki abstract
Lakshimimai-Seshadri paths of level-zero weight shape and level-zero representations of quantum affine algebras
|
10:00 - 11:00 S.-J. Kang abstract
Crystal bases for quantum generalized Kac-Moody algebras
11:15 - 12:15 J.C. Jantzen abstract
Representations of the Witt-Jacobson algebras in prime characteristic
|
10:00 - 11:00 M. Geck abstract
Kazhdan-Lusztig cells and cellular bases
11:15 - 12:15 G. Lusztig abstract
Graded Lie algebras and intersection cohomology
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 S. Ariki abstract
Non-recursive characterization of Kleschev bipartitions
15:00 - 16:00 J. Xiao abstract
Derived categoreis and Lie algebras
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 S. Kato abstract
An exotic Deligne-Langlands correspondence for symplectic groups
|
10:00 - 11:00 V. Ginzburg abstract
Symplectic reflection algebras and Hilbert schemes
11:15 - 12:15 M. Kashiwara abstract
Equivariant K-theory of affine flag manifolds
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 O. Schiffmann abstract
Elliptic Hall algebras and double affine Hecke algebras
15:00 - 16:00 T. Suzuki abstract
Conformal field theory and double affine Hecke algebras
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 J. Du abstract
Linear quivers, generic extensions and Kashiwara operators
|
10:00 - 11:00 T. Tanisaki abstract
Kazhdan-Lusztig basis and a geometric filtration of an affine Hecke akgebra
11:15 - 12:15 H.H. Andersen abstract
Some quotient categoreis of modular representations