time | Aug. 1 (Wed) | Aug. 2 (Thu) | Aug. 3 (Fri) | Aug. 4 (Sat) | Aug. 5 (Sun) |
---|---|---|---|---|---|
10:00 - 11:00 | registration | Kang 2 | Kang 3 | Nakajima 2 | no lecture |
11:15 - 12:15 | registration | Zelevinsky | Nakajima 1 | Lusztig 1 | no lecture |
13:45 - 14:45 | Tanisaki | Broue | Kashiwara | no lecture | no lecture |
15:00 - 16:00 | Saito | Xi | Kleshchev | no lecture | no lecture |
16:30 - 17:30 | Kang 1 | Ariki | Naito | no lecture | no lecture |
time | Aug. 6 (Mon) | Aug. 7 (Tue) | Aug. 8 (Wed) | Aug. 9 (Thu) | Aug. 10 (Fri) |
---|---|---|---|---|---|
10:00 - 11:00 | Lusztig 2 | Mathieu 1 | Jantzen 1 | Mathieu 3 | Jantzen 3 |
11:15 - 12:15 | Nakajima 3 | Lusztig 3 | Mathieu 2 | Jantzen 2 | Lehrer |
13:45 - 14:45 | Vasserot | Andersen | Kirillov | Bezrukavnikov | Kawanaka |
15:00 - 16:00 | Ostrik | Arkhipov | Mathas | Noumi | Shoji |
16:30 - 17:30 | Gyoja | Kaneda | Springer | Curtis | no lecture |
|
10:00 - 12:15 Registration12:15 - 13:45 Lunch break
13:45 - 14:45 T. Tanisaki abstract
Highest weight modules over affine Lie algebras
15:00 - 16:00 K. Saito abstract
Elliptic Lie groups
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 S.-J. Kang abstract
Quantum groups and crystal bases
|
10:00 - 11:00 S. -J. Kang abstract
Perfect crystals and Young walls
11:15 - 12:15 A. Zelevinsky abstract
An introduction to cluster algebras
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 M. Broue abstract
Families of characters of cyclotomic Hecke algebras
15:00 - 16:00 N. Xi abstract
A property of distinguished involutions in an affine Weyl group of type $\tilde A_n$ (tentative)
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 S. Ariki abstract
The representation type of Hecke algebras of type B
|
10:00 - 11:00 S. -J. Kang abstract
Fock space representation of quantum affine algebras
11:15 - 12:15 H. Nakajima abstract
Quiver varieties and quantum affine algebras, I
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 M. Kashiwara abstract
On semisimple holonomic module conjecture
15:00 - 16:00 A. Kleshchev abstract
Projective representations of symmetric groups via Kac-Moody algebras
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 S. Naito abstract
Twining character formula for Demazure modules
|
10:00 - 11:00 H. Nakajima abstract
Quiver varieties and quantum affine algebras, II
11:15 - 12:15 G. Lusztig abstract
Representations of graded Hecke algebras, I
|
10:00 - 11:00 G. Lusztig abstract
Representations of graded Hecke algebras, II
11:15 - 12:15 H. Nakajima abstract
Quiver varieties and quantum affine algebras, III
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 E. Vasserot abstract
D-modules, formal loop spaces and chiral algebras
15:00 - 16:00 V. Ostrik abstract
Asymptotic Hecke algebra and central sheaves
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 A. Gyoja abstract
Prehomogeneous vector spaces and representations
|
10:00 - 11:00 O. Mathieu abstract
Connections on stable bundles, I
11:15 - 12:15 G. Lusztig abstract
Representations of graded Hecke algebras, III
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 H.H. Andersen abstract
Small cells and fusion rules
15:00 - 16:00 S. Arkhipov abstract
Algebraic construction of quasi-Verma modules in positive characteristic
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 M. Kaneda abstract
On the Beilinson-Bernstein correspondence on the flag variety in positive characteristic
|
10:00 - 11:00 J.C. Jantzen abstract
Representations of Lie algebras in prime characteristics, I
11:15 - 12:15 O. Mathieu abstract
Connections on stable bundles, II
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 A. Kirillov abstract
Birational Representations of Symmetric Groups, Combinatorics and Discrete Integrable Equations
15:00 - 16:00 A. Mathas abstract
Tilting modules for cyclotomic Schur algebras
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 T.A. Springer abstract
Intersection cohomology of large Schubert varieties
|
10:00 - 11:00 O. Mathieu abstract
Connections on stable bundles, III
11:15 - 12:15 J.C. Jantzen abstract
Representations of Lie algebras in prime characteristics, II
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 R. Bezrukavnikov abstract
Localization type Theorems for modular representations and representations of quantum groups at a root of unity
15:00 - 16:00 M. Noumi abstract
Birational Weyl group actions, discrete integrable systems and tropical combinatorics
16:00 - 16:30 Tea break16:30 - 17:30 C.W. Curtis abstract
On the Gelfand-Graev representations of finite reductive groups: Zeta functions and functional equations18:30 - 20:30 Reception at Diamond Hotel
|
10:00 - 11:00 J.C. Jantzen abstract
Representations of Lie algebras in prime characteristics, III
11:15 - 12:15 G.I. Lehrer abstract
Cell modules and standard modules for the affine Hecke algebra of type A
12:15 - 13:45 Lunch break13:45 - 14:45 N. Kawanaka abstract
Sato-Welter games and Weyl groups of Kac-Moody Lie algebras
15:00 - 16:00 T. Shoji abstract
Green functions associated to complex reflection groups